دستگاه های مورد نیاز برای راه اندازی هایپرمارکت
مقالات

دستگاه های مورد نیز برای راه اندازی هایپرمارکت

برای راه اندازی یک هایپرمارکت چه دستگاه هایی نیاز است؟

امروزه راه های مختلفی برای کنترل و نظارت بر فروشگاه ها و هایپر مارکت ها هست. همچنین افراد به عنوان صاحب یک مغازه حق نظارت و برنامه ریزی برای فروشگاه و کالاهایشان را دارند.

از جمله دستگاه هایی که میتواند کمک زیادی به انجام کارها کند میتوان صندوق های فروشگاهی را نام برد که دارای انواع مختلف با ابعاد و کاربردهای گوناگون هستند. اولین صندوق فروشگاهی در آمریکا و پس از جنگ های داخلی اختراع شد. یک شخص آمریکایی به نام جیمز ریتتی که مالک یک رستوران در ایالات متحده آمریکا بود قصد داشت تا دارایی و اموالش را کنترل کند تا کارمندان امکان سو استفاده و دزدی از اموالش را نداشته باشند.

اولین مدل این صندوقها که ریتتی نام دارد در سال ۱۸۷۹ تولید شد. در واقع جیمز ریتتی با دیدن و شمارش تعداد چرخش های پروانه در یک کشتی بخار ایده اختراع این صندوق در ذهنش ایجاد شد. وی حق امتیاز این اختراع را در سال ۱۸۸۳ به ثبت رساند.

میتوان صندوق فروشگاهی را یک دستگاه الکترونیکی یا مکانیکی نامید که میتوان روی آن برنامه مربوط به حسابداری را نصب کرد و تمام اطلاعات مربوط به خرید و فروش، سود و زیان، میزان فروش، موجودی کالاها و از این قبیل کارها را انجام داد. برخی از این صندوق های فروشگاهی قابلیت نصب اجزای دیگر مانند کشو پول، نمایشگر دوم برای مشتری و چاپگر فیش را دارند که در ادامه بیشتر با آنها آشنا خواهیم شد. طراحی این محصول به گونه ای است که با اکثر سیستم عامل ها و نرم افزارهای مالی و حسابداری سازگار هستند. وجود پورت های اتصال مانند USB، سریال و…. در این دستگاه استفاده از آن را راحت تر کرده است. وجود صفحه نمایش لمسی در این صندوق ها باعث شده تا کاربر هنگام کار با آن احساس راحتی کرده و بتواند کارها را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهد.

از دیگر امکاناتی که میتوان به این صندوق های فروشگاهی اضافه کرد کشو پول است. کشو پول در واقع محلی برای قرارگیری امن و مطمئن پول های دریافت شده از مشتری هاست. کشو پول دارای جایگاهی برای قرارگیری اسکناس ها و سکه ها میباشد که در بعضی کشوها قابلیت افزایش و کاهش این خانه ها وجود دارد. استفاده از کشو پول باعث میشود پول ها به صورت مرتب قرار بگیرند و هنگام پرداخت باقی پول مشتری و تسویه معطلی نداشته و با سرعت این کار انجام شود. برای انتخاب یک کشوی پول عوامل مختلفی را باید در نظر گرفت که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

_ میزان هزینه ای که در نظر گرفته اید: کشوهای پول با توجه به نوع کاربرد دارای انواع مختلف با قیمتهای گوناگون هستند که میتوان باتوجه به بودجه درنظر گرفته شده آن را خریداری کرد.

_ توجه به فضای موجود: باید توجه کرد که قبل از خریدن کشوی پول چه میزان فضایی و در چه قسمتی از پیشخوان قرار است به آن اختصاص داده شود. سپس متناسب با آن میتوان کشوی مد نظر را خریداری کرد.

_ توجه به کیفیت و جنس کشو: مسلما برای خرید هر کالایی باید در مورد آن تحقیق کرد و محصولی با کیفیت مطلوب را خریداری کرد که عمر طولانی و با دوامی نیز داشته باشد.

دیگر وسیله ای که در فروشگاه نیاز است دستگاه بارکدخوان میباشد. بارکدخوان نیز مانند دیگر اجزای کامپیوتر به راحتی قابل نصب است. عملکرد بارکدخوان به این صورت است که با استفاده از روش های نوری، لیزری و… بارکد را اسکن میکند. از طریق نور قرمز رنگی که بر روی بارکد کالا تابیده میشود، اطلاعات و ویژگی های آن نمایش داده میشود و چراغ به رنگ سبز درمیاید. باتوجه به اینکه بارکدخوان قرار است در چه محیطی مورد استفاده قرار بگیرد دارای انواع بی سیم و با سیم می باشد. همچنین برخی از آنها دارای پایه و برخی بدون پایه استفاده میشوند. بعضی بارکدخوان ها نیز به صورت رومیزی هستند که دیگر نیازی نیست کاربر آن را مانند بارکدخوان های تفنگی در دست بگیر، کافی است بارکد محصول را جلوی نور اسکنر قرار دهد تا آن را بخواند.

برای چاپ فیش و فاکتور مربوط به خرید مشتری باید از دستگاه فیش پرینتر استفاده کرد که مکانیزم چاپ حرارتی مستقیم دارند. فیش پرینترها دارای پورت های مختلفی مانند سریال، موازی،usb و… هستند و برخی از آنها فول پورت هستند که با هر دستگاهی سازگار است. این پرینترها نیازی به جوهر ندارند و از طریق هد دستگاه اطلاعات روی کاغذ چاپ میشود و از این جهت میتواند مقرون به صرفه باشد. کاتر برش، سرعت چاپ ، مکانیزم چاپ ، وضوح چاپ و برخی ویژگی های دیگر در این دستگاه ها باهم متفاوت است که با توجه به نوع نیاز میتوان آنها را خریداری کرد.

 

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید