آشنایی با بارکدخوان و انواع آن
مقالات

آشنایی با بارکدخوان و انواع آن

سیستم های بارکد اسکن در حال حاضر در تعداد زیادی از صنایع و فروشگاه ها، از جمله پزشکی، مسافرت، تولید، سرگرمی، قانون، و بسیاری از شرکت های دیگر که ممکن است هرگز انتظارش را نداشته باشید استفاده می شود. امروزه اسکنر و بارکدها بخش جدایی ناپذیر در هر کسب و کاری می باشد که به کارفرما کمک میکند تا مدیریت بهتری بر  روی فروش و موجودی هایش داشته باشد.

نحوه اسکن بارکدها توسط دستگاه براساس تابش پرتوهای فروسرخ بر روی بارکد رمزینه شده می باشد. این اطلاعات رمزینه بارکد نامیده می شود که حاوی هویت و اطلاعات مربوط به آن محصول می باشد و نحوه استفاده از آن به صورن دستی یا ثابت است. بارکدخوان داده های ترجمه شده را به کامپیوتر ارسال می کند تا نرم افزار کاربردی بتواند اطلاعات را متوجه بشود. دستگاه بارکدخوان را می توان از طریق یک پورت سریال، پورت صفحه کلید و یا یک دستگاه رابط به کامپیوتر متصل کرد.

 

انواع بارکدخوان:

 

  • بارکدخوان قلمی:

این نوع بارکدخوان از یک منبع نوری یعنی یک دیود حساس به نور به وجود می آید که در نوک قلم قرار گرفته اند و برای خواندن بارکد کالا، نوک قلم به صورت ملایم در سرتا سر میله کشیده میشود. Photodiode اندازه گیری بازتاب نور است و قادر به تعیین عرض و رنگ (سفید یا سیاه) هر نوار است. این اطلاعات اجازه می دهد تا پس از خواندن بارکد، اطلاعات را به یک واحد دیگر برای پردازش منتقل کند.

 

  • بارکد خوان لیزری:

بارکد لیزری کمی نسبت به اسکنر قلم پیشرفته تر است و قادر به خواندن دقیق تر نور است که از اشتباهات کاذب و خطاهای اسکنر جلوگیری می کند و به صورت عادی به صورت رفت و برگشت آینه ای یا چرخشی برای اسکن پرتو لیزری در سرتاسر بارکد کالا به جلو و عقب می رود.

 

  •  بارکدخوان CCD:

بارکدخوان CCD از صدها حسگر نوری بسیار کوچک و ظریف خطی (مانند چراغ LED) استفاده می کند که در بالای بارکدخوان قرار میگیرد .این چراغ ها به طور مستقیم بر روی یک بارکد قرار گرفته و سپس یک سنسور انعکاسی را اندازه می گیرد، اما ولتاژ نور محیط را مستقیما در مقابل هر لامپ قرار می دهد.

 

  • بارکد خوان مبتنی بر دوربین:

این مدل بارکدخوان از به روزترین دستگاه های بارکدخوان می باشد. در این روش باید از یک دوربین فلمبرداری که در آن از فناوری CCD بکار رفته است استفاده شود که شبیه به بارکدخوان CCD عمل میکند. بااین تفاوت که به جای دارا بودن یک سطر از حسگر ،  دوربین فیلم برداری که صدها سطر از حسگر های مرتب را تشکیل داده است  قرار گرفته اند.

 

  •  بارکدخوان چند وجهی:

بااستفاده از گروهی از خطوط مستقیم یا منحنی،اسکن را از جهت های مختلف انجام میدهد. این دستگاه برخلاف سایر اسکنرهای لیزری که ساده و تک خطی هستند، از پرتوهای مختلف جهت اسکن استفاده می کند. همچنین کیفیت این دستگاه نسبت به بقیه بارکدخوان ها بالاتر است و از فاصله طولانی قابل اسکن می باشد .

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید