آشنایی با چاپگر کارت PVC
مقالات

آشنایی با چاپگر کارت PVC

کارت های pvc که نسبت به کارتهای مقوایی دوام و انعطاف بیشتری دارند جایگزین کارتهای معمولی شده اند و از جنس پلی وینیل کلراید Polyvinyl chloride یا pvc که نوعی پلاستیک بسیار پرکاربرد و مهم در صنعت پتروشیمی است، میباشند. طراحی کارتهای pvc به گونه ای است که امکان تبدیل آنها به کارتهای هوشمند یا مغناطیسی وجود دارد. برای این کار لازم است یک تراشه الکترونیکی درون این کارتها قرار دهیم.

اگر بخواهیم نمونه ای از کارتهای PVC را نام ببریم میتوان به کارت سوخت ، کارت ملی ، کارت پرسنلی ، کارت بانکی، کارت دانشجویی ، کارت تخفیف ، کارت گارانتی و امثال آنها اشاره کرد.

برای بالا بردن سطح امنیت این کارتها میتوان لایه های امنیتی مانند هولگرام یا ریبون uv استفاده کرد.

برای چاپ این کارتها نیاز به چاپگر مخصوص کارت پی وی سی میباشد که دارای انواع مختلف با ویژگی های گوناگون هستند و برخی قابلیت چاپ به صورت یک رو و دو رو را دارند.

تکنولوژی چاپ در چاپگر PVC:

روش چاپ این چاپگرها به صورت مستقیم و غیر مستقیم است. در صورتی که هد دستگاه به صورت مستقیم با کارت در تماس باشد و تصویر مستقیما روی کارت چاپ شود آن را روش مستقیم مینامند. از مزایای این روش کاهش هزینه چاپ (به دلیل حذف فیلم و سایر مواد مصرفی) ، کاربری راحت تر و ساده تر، افزایش سرعت چاپ و ابعاد کوچک آن میباشد.

در صورتی که هد دستگاه با کارت تماس مستقیم نداشته باشد و ابتدا تصویر روی یک واسطه به نام فیلم چاپ شود آن را روش غیر مستقیم میگویند. از مزایای این روش چاپ با کیفیت بالاتر، عمر و دوام بیشتر ، مناسب برای چاپ با حجم بالا ، امکان چاپ لب به لب کارت میباشد.

پرینتر کارت pvc به سه روش عملیات چاپ را انجام میدهد که به توضیح آن میپردازیم.

نزدیک انتها: در این روش هنگام چاپ حدود ۵ میلیمتر از انتهای کارت خالی میماند و ارزان ترین شیوه برای چاپ است.

مستقیم به کارت: این روش به دلیل قیمت مقرون به صرفه ای که دارد در بین مصرف کنندگان محبوبیت پیدا کرده. در این روش انتهای چاپ کننده دقیقا روی کارت قرار میگیرد و بیشترین کاربردش برای صدور کارتهای شناسایی میباشد.

انتقال معکوس: در این روش به دلیل استفاده از فیلم حاشیه ای در اطراف کارت نمیماند. این روش را چاپ با کیفیت بسیار بالا یا چاپ از لبه نیز مینامند.

انواع مواد مصرفی مورد نیاز در چاپگر PVC:

ریبون: در واقع ریبون مهم ترین و اصلی ترین منبع برای تامین جوهر دستگاه میباشد. پنل های رنگی بر روی ریبون قرار میگیرند و از ترکیب آنها عملیات چاپ انجام میشود. ریبون های رنگی دارای تنوع بیشتری هستند اما ریبون های تک رنگ اقتصادی بوده و برای چاپ دو رنگ به کار میروند.

ریبون رنگی چاپگر pvc

فیلم: در روش چاپ غیر مستقیم برای انتقال طرح مورد نظر از روی هد دستگاه بر روی کارت احتیاج به واسطه که فیلم نام دارد میباشد. در این فیلم ها روش چاپ معکوس است و دارای کیفیت چاپ بالایی هستند.

فیلم چاپگر pvc

کیت تمیز کننده: برای تمیز کردن اجزای داخلی و خارجی دستگاه چاپگر میتوان از مجموعه از ابزارهای نظافتی استفاده کرد.

کیت نظافتی چاپگر pvc

لمینیتور: برای ایجاد لایه حفاظتی (هولوگرام ساده یا طرحدار) روی کارتها میتوان به آن دستگاه لمینیتور اضافه کرد که باعث افزایش طول عمر کارت و افزایش سطح امنیت کارت میشود.

پست های مرتبط

دیدگاه خود را بنویسید